אין ספק כי כולנו היינו מצויים לא אחת בחיינו, בסיטואציה בה חשנו שאנו לא יכולים ללכת יותר למקום העבודה שלנו. תהא הסיבה אשר תהא – איבוד עניין, מיצוי אישי, משכורת לא מתגמלת או חוסר אהבה למקצוע שלנו – חלקנו נמצא את עצמנו במצב בו נרצה לעשות הסבה מקצועית למשהו אחר, חדש, מעניין ומרענן, אשר יוכל לתגמל אותנו הן נפשית והן כלכלית. אחד המקצועות הבולטים ביותר בשוק כיום בכלל ובקרב אנשים המעוניינים לעשות הסבה מקצועית בפרט, הוא עיצוב פנים ואדריכלות. מדובר בתחום מגוון ומעניין במיוחד, המאפשר לבוגרים שלמדו אותו להשתלב במגוון של מקומות עבודה ותפקידים שונים בתעשייה. לפניכם כל מה שצריך לדעת בנושא.

מה לומדים בקורס עיצוב פנים ואדריכלות?

הלימודים בקורס עיצוב פנים ואדריכלות עשויים להשתנות מהותית בין מוסד לימודים אחד לאחר. עם זאת, במרבית מוסדות הלימוד האיכותיים המציעים את הקורס, יינתן דגש על לימודי תולדות האדריכלות, עקרונות התכנון האדריכלי, עיצוב פנים וניתוח והבנת מבנים – ובכלל זה המעטפת שלהם, החלל שלהם והמערכות הקיימות בהם. כמו כן, בדרך כלל, הסטודנטים יידרשו גם ללימודים הבאים:

  • לימודים עיוניים – ובכלל זה ארגון וניהול, אנגלית, תולדות העיצוב, תולדות האמנות ומתמטיקה.
  • לימודי יסודות – וביניהם יסודות השרטוט, לימודי הנדסה תיאורטית, קורסים בנושא חומרי בניין, לימוד של מבנים שונים ועוד.
  • יישומי מחשב – ובראשם תוכנות כמו revit ו-autocad.

במרבית מוסדות הלימוד, הלימודים ייארכו כשנתיים ועד לשלוש שנים – כתלות במסלול ובשעות הלימודים שבחר הסטודנט, ויכשירו את הסטודנטים לבצע תכנון אדריכלי למבנים של עד ארבע קומות מכל הסוגים (מבנים ציבורים, דירות מגורים ועוד).

למי מתאימה הסבה מקצועית לעיצוב פנים ואדריכלות?

קורס עיצוב פנים ואדריכלות הוא קורס המשלב בין יצירתיות לבין כישורים ומיומנויות טכניות. בדרך כלל, הקורס יתאים במיוחד לאנשים אשר עברו לימודי הנדסה או לאנשים המגיעים מרקע כלשהו של עיצוב או מקצועות ההנדסה. אף על פי כן, חשוב לדעת כי גם אנשים אשר אינם בעלי רקע כלשהו בתחום, יכולים בהחלט ללמוד אותו ולהצליח בו. למעשה, לימודי עיצוב פנים ואדריכלות עשויים להתאים לכל אדם המחזיק בחוש אסתטי מפותח ונמשך למקצועות העיצוב והאדריכלות או מתעניין בהם ברמה כלשהי, שכן מדובר בתחום נרחב למדיי, בו כמעט כל אדם יוכל למצוא את הנישה שלו.

באילו תפקידים בתעשייה ניתן להשתלב לאחר הקורס?

אפשרויות התעסוקה בתחום עיצוב הפנים והאדריכלות הן רבות ומגוונות. קורס עיצוב פנים ואדריכלות מאפשר לבוגרים שלו להשתלב במגוון של מקומות עבודה – כמו למשל חברות בנייה ונדל"ן, משרדי אדריכלים, משרדי ממשלה, ועדות תכנון ערים ורשויות מקומיות. הבוגרים לרוב יוכלו לבחור לעבוד הן כשכירים והן כעצמאיים, במשרות כמו פיקוח בנייה, עיצוב פנים, תכנון אדריכלי ועוד, כאשר במרבית המשרות ומקומות העבודה, יהנו בוגרי הקורס משכר גבוה ומתנאים טובים ביחס לשאר המשק.